Medi Anaokulu'nda Oryantasyon Dönemi Başladı

Medi Anaokulu'nda Oryantasyon Dönemi Başladı

Oryantasyon kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Yeni bir ortama giren kişiye, ortama alışması için verilen eğitimi ve hizmet anlamlarına gelir. 
İlk başlangıçlar hepimiz için önemlidir. Çocuklar anaokuluna başladığında belki de ilk defa büyük bir grubun üyesi olacaklardır. Okula yeni başlayan çocukların okulu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımasıyla birlikte girdikleri yeni ortamda mutlu bir başlangıç yapmaları amaçlanmaktadır. Çocukların okul hakkında olumlu hisler beslemeleri okula daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur.
Bu dönemde öğrencilerin okul içerisinde öğretmenleriyle çeşitli faaliyetlerde bulunması (tanışma etkinlikleri,okulu, sınıfı ve arkadaşlarını tanıma) bu uyumun ilk adımlarını oluşturur. Yeni başlangıçlar ve kurallar çocuklarda değişik duygular yaşatabilir. Okulla yeni tanışan çocuklar uyum sürecinde kaygı, korku, adaptasyon problemleri yaşayabilir. Bunun en önemli kaynağı genellikle anne babadan ayrılma korkusudur.
Bu gibi durumlarda özellikle öğretmenin sıcak ilgisi, eğlenip oynayacak ortamın varlığı çocuğun kısa süre içinde gevşeyip rahatlamasına yardım eder. Çocukların ebeveynlerinden sonra kendilerini güven içinde hissedebilmeleri ve yeni ortama alışabilmeleri için bu güveni kendilerine verebilecek birine ihtiyaçları vardır. Okulda bu güveni en iyi verebilecek kimse öğretmenleridir.